Ethem Baran, 66. Sait Fait Hikâye Armağanı’nın sahibi oldu

ajandakolik

66. Sait Fait Hikâye Armağanı’nın sahibi, “Döngel Dünya” adlı kitabıyla Ethem Baran oldu.

Doğan Hızlan’ın başkanlığında; Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Metin Celal, Prof. Dr. Murat Gülsoy ve Beşir Özmen’in üyeliğinde belirlenen 10 hikâye kitabı arasından Ethem Baran’ın İletişim Yayınları’ndan çıkan “Döngel Dünya”, bu yıl Sait Fait Hikâye Armağanı’nın sahibi oldu.

Ödül gerekçesi şöyle açıklandı: “Sait Faik’in özellikle son yıllarında ağırlık verdiği “doğa”nın şiirsel bir söylemle inşasına ilişkin biçemini, özgün bir dile getirişle yeniden ürettiği gerekçesiyle Ethem Baran’ın, Döngel Dünya adlı eserine oy birliğiyle verilmiştir.”

Geçtiğimiz yıl ise bu ödülü “Nohut Oda” isimli kitabıyla Melisa Kesmez almıştı.

Ethem Baran Hakkında

1962’de Yozgat’ta doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Yozgat’ta tamamladı.1983’te Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bölümü’nden mezun oldu. Çeşitli dergilerde öykü, deneme ve eleştiri yazıları yayımlandı. İlk öykü kitabı Sonrası Ayrılık 1991’de çıktı. Onu 1994’te yayımlanan Kurutulmuş Gül Mevsimi izledi. Dönüşsüz Yolculuklar Kitabı (2005 Yunus Nadi Öykü Ödülü), Unuttuğum Bütün Akşamlar (2005), Bozkırın Uzak Bahçeleri (2006), Evlerimiz Poyraza Bakar (2009), Bulut Bulut Üstüne (2011), Zira (2015) adlı öykü kitapları ile Yarım (2008) ve Emanet Gölgeler Defteri (2013) adlı romanları vardır.

 

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bono'nun "hayatını kurtaran 60 şarkı"

10 Mayıs’ta 60 yaşınagiren U2 grubunun solisti Bono,doğum günü şerefine “Hayatımı kurtaran 60 şarkı” bir liste hazırladı. Milyonlarca hayranı Bono’nun 60. yaş gününü kutlamak […]