Biz Kimiz?


Ajandakolik’in hikayesi gazetede başladı. Yalnızca cumartesi günleri, normal ebatlardaki bir gazete sayfasının çeyreği kadar yer kaplıyordu. Sadece İstanbul’daki etkinlikler bile bu köşeye sığmazken daha büyük bir ifade alanına ihtiyaç vardı. Böylece yolculuğa web sitesi ve sosyal medya üzerinden günlük içerik üreterek devam etme kararı aldım.

Türkiye’nin en çok okunan gazetelerinden birinde oluşan Ajandakolik, Instagram hesabı ve internet sitesiyle daha çok haber, daha çok etkinlik, kitap önerisi, anket ve çekilişlerle hikayesine kaldığı yerden devam ediyor. Evet, artık gazetede değil. İnternette ve sosyal medyada çevrim içi. Üstelik memleketin dört bir yanına tek bir tuşla yayılarak…

MANİFESTO

Ajandakolik, takipçisi ne kadar az ya da çok olursa olsun, bir blog değildir, influencer’lık misyonuyla da yola çıkmaz. Bunlara karşı olduğumdan değil, Ajandakolik’ten birer parça olmadıklarına inandığım için. Haberi salt haber olduğu için vermek ve okuyucuya doğrudan duyurmak hedefimdir. Fenomen olmak gibi bir niyetim yoksa da, sizi Ajandakolik yapmak hevesindeyim.

Sözün özü; Ajandakolik, gazetelerin ardı ardına kapandığı ve gazetecilerin işsiz kaldığı şu günlerde, gazeteci kimliği güden ve bu alanda yıllardır emek veren editör Nilüfer Türkoğlu’nun ‘bireysel basın’ ismini verdiği bir platform, oluşum, özgür ve bağımsız bir hareket, kültür sanat alanı, okurun/takipçinin ajandasıdır. Ajandakolik, sanata emek veren sanatçılarla, ortaya konulan yapıtlarla, yazılan eserlerle, destekleyen organizasyon firmalarıyla, mekanlarla, alkışlarla, seyircilerle, okuyucularla ve keşifçilerle vardır.

Ve sanatla ilgili bir şeyler yazmak, çok okunmak için cinsiyetçi olabilecek kadar ileri giden haber/röportaj başlığı atmaktan çok daha önemli ve gereklidir. Çünkü 21. yüzyılda da habercilik bunu kapsar, bunu gerektirir.

AJANDAKOLİK’TE SİZ DE YAZAR OLABİLİRSİNİZ 

Şimdi siz bu satırları okurken ben muhtemelen bir röportajın veya bir etkinliğin peşinde olacağım. Benimle olduğunuz, bu kadar hızlı bir çağda üşenmeden Ajandakolik’in haberlerini okuduğunuz için sizlere teşekkür ederim. Ki eğer isterseniz siz de şehrinizdeki etkinlikleri Ajandakolik’e yazabilir, Ajadakolik’te yazar olabilir, Ajandakolik’in kadrosuna katılabilirsiniz. Yapmanız gereken yalnızca iletişim bölümündeki adrese mail yazmanız.

Nilüfer Türkoğlu

Bizi takip edin